Жузе Сарамаґу, португальський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури 1998 року. Народився 16 листопада 1922 року в Португалії, в селі Азіньяґа в селянській родині.
У 1924 році сімʼя переїхала у Лісабон. Батьки не мали можливості забезпечувати Сарамаґу, тому він покинув освіту після середньої школи, отримав професію автослюсаря в училищі й до 1944 року працював в автосалоні. Щоб поповнювати знання та смак в літературі, він відвідував публічні бібліотеки Лісабону.
У 1944 році Жузе Сарамаґу одружився з португальською художницею Ідою Рейс (вони розлучилися у 1970 році), працював держслужбовцем у службі соціального захисту, викладачем в технічному училищі, адміністратором в металургійній компанії.
Свій перший роман «Вікно», який початково називався «Грішна земля», видав у 1947 році. У 1940-х почав ще кілька романів, але зрозумів, що «ще не має нічого вартого, щоб сказати», тому припинив літературну діяльність, що протривало 19 років.
З кінця 1950-их до 1971 року працював відповідальним за виробництво у видавництві Estudias Cor. З 1955 до 1981 року перекладав португальською Колетт, Лаґервіста, де Мопассана, Толстого, Бонарда, Гегеля, Байєра та інших авторів. У 1967-1968 роках займався літературною критикою. У 1969 році вступив в Португальську комуністичну партію.
В літературу Сарамаґу повернувся поетичними збірками «Можливі вірші» (1966), «Можливо це радість» (1970) збірками статей «Цей світ та інший» (1971), «Багаж мандрівника» (1973).
В 1971 працював координатором частини культурної критики та редактором у газеті Diario de Lisboa. В 1974 видав роман повʼязаний з роботою в газеті «Думки DL». В 1975 працював заступником головного редактора ранкової газети Diario de Noticias. Після Революції Гвоздик 1974 року та виборів до парламенту 1975 року, де більшість здобули члени соціалістичної та комуністичної партій, в результаті завершення революційних процесів у державі Сарамаґу звільнили з газети. Після цього він присвятив себе літературі.
У 1976 році на деякий час переїхав у село Лавре провінції Алентехо, щоб записати матеріали для роману «Ті, що піднялися із землі» (1981). За той час видав роман «Підручник із живопису та каліграфії» і в 1979 році дебютував в драматургії пʼєсою «Що мені робити з цією книгою».
Популярність у Європі Сарамаґу здобув після публікації роману «Пам'ятник монастирю» в 1982 році. У 1991 році вийшов роман «Євангеліє від Ісуса», який викликав критику католицької церкви, і Жузе Сарамаґу заборонили висувати на літературні премії Португалії. Це стало причиною того, що Жузе Сарамагу емігрував із Португалії разом із своєю дружиною Пілар Дель Рьйо і оселився на острові Лансароте на Канарах, де проживав до смерті.
У 1998 році отримав Нобелівську премію з літератури «за романи-притчі, сповнені уяви, співчуття та іронії, що допомагають нам збагнути невловиму реальність.».
Інші романи автора: «Рік смерті Рікардо Реїса» (1984), «Камʼяний пліт» (1986), «Сліпота» (1995), «Двійник» (2002), «Прозріння» (2004), «Каїн» (2009), «Мандрівка слона» (2008).
Помер 18 червня 2010 року.
Одного дня Тертуліану, який провадить нудне життя, дізнався, що має двійника. Переглядаючи фільм, він впізнав себе: один з акторів ― його точна копія. Тертуліану вирішує знайти цього чоловіка. Так починається його особлива і незвична пригода.
Скромний коректор великого видавництва Раймунду Сілва порушує головне правило професії: працюючи над книжкою про історію Португалії, він змінює одне слово, яке, однак, цілком змінює хід історичних подій. Зацікавлена нахабною ідеєю Раймундова начальниця Марія-Сара пропонує йому написати книжку — нову історію облоги Лісабона у ХІІ століття. Закоханий у Марію Раймунду береться за створення такої містифікації.
Шість історій цієї книжки поєднують у собі погляд на життя людини в умовах диктатури: всевладний диктатора зустрічає свій безславний кінець; речі навколо відмовляються виконувати свої функції; король намагається викорінити смерть. Збірка поєднує в собі сатиру, іронію, ліричність та уважний аналіз суспільно-політичних процесів.